Responsive Tasarım Neden Önemlidir?
responsive web tasarım

Günümüzde Responsive web tasarım artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Fakat Web tasarımcı değilseniz, bu kavramın anlamını bilmiyor olabilirsiniz. Firmanızın web sitesinin, neden responsive tasarıma ihtiyacı olduğunuz bu blog yazımızda anlatacağız.

Responsive tasarım, web siteniz için önemli sorunları çözmenizi sağlayabilir. Websitenizi mobil uyumlu tasarıma kavuşturacak, hem büyük hem de küçük ekranlı cihazlarda sitenizin görünme şeklini iyileştirecek ve bu cihazlarda sitenizi ziyaret edenlerin geçirdiği süreyi geliştirecektir. Ayrıca, arama motorlarındaki rekabetinize yardımcı olarak sıralamanızı arttıracaktır.

Artık farklı ekran boyutlu cihazların kullanıldığı bir dünyada bulunuyoruz. Bu sebeple, sitenizin mümkün olduğu kadar fazla cihazda düzgün görüntülenebilmesi gereklidir, çünkü bir kullanıcının websitenizi görüntülemek için hangi cihazı kullanmak istediğiniz bilemezsiniz.

Websitesi kullanıcı ziyareti analizleri, hem masaüstü hem de mobil cihazdan görüntüleyenlere  uygun bir tasarıma sahip olmanın önemli olduğunu göstermektedir. Günümüzde websiteleri mobil cihazlardan görüntüleyenlerin sayısının masaüstü cihazlardan daha fazla olduğunu ortaya koymaktadır. İlerleyen yıllarda akıllı telefonlara erişebilirlik arttıkça mobile geçişin artmaya devam etmesi ön görülüyor.

Bunların haricinde, 2015’in başlarında, Google mobil uyumlu sitelerin SEO algoritmalarında bir sıralama faktörü olacağını belirtti. Bu faktör, mobil uyumlu olmayan websitelerinin arama motoru sonuçlarında önemli değer kaybedeceği anlamı taşıyordu. Çünkü bu siteler mobilden ulaşan kullanıcılara kötü bir deneyim sunuyorlardı.

Özet olarak, web siteniz için responsive tasarım kullanmanızın faydaları şu şekildedir: 

– Daha çok kullanıcıya ulaşma imkanı 

– Esneklik 

– Geliştirilmiş kullanıcı deneyimi 

– Arama motoru optimizasyonu geliştirme

– Yönetim kolaylığı