Domain Nedir?
domain nedir

Domain (Alan adı), bir web sitesinin internet dünyasındaki adı ve adresidir. Alan adları, “IP adresi” denilen, bilgisayarların birbirlerini tanımasını sağlayan numara sisteminin kolay anlaşılır ve akılda kalıcı olacak şekilde kelimelerle ifade edilmiş halidir. Her websitesinin bir internet ismi yani adresi olmak durumundadır. website-tasarim.com bir domaindir, bu domain dns protokolü ile bir hosting sunucusuna bağlanır ve ip adresleri üzerinden internete sunulur. Her websitesi bir domaine sahip olmalıdır. Domain olmadığı takdirde web siteleri sadece ip adresleri üzerinden çalışabilir bu da kullanıcılar tarafından pek kullanılabilir bir sistem değildir..

Domain aynı zamanda websitenizin dijital ortamdaki kimliğidir. İnternet dünyasında yer almak istediğiniz takdirde öncelikle domaininizi kiralamanız gerekmektedir. Domaininizin size, veya firmanıza uygun, akılda kalıcı olması önem taşımaktadır.

Domainler genel olarak iki temel gruba ayrılmaktadır:

1. Uluslararası domainler:

Bu domainler ABD’nin ticaret birliğinde kayıtlı olan şirketlerden alınır. Bu alan adlarında ilk başvuran sahip olur kuralı uygulanmaktadır. Size veya işletmenize uygun bir domaini almak için sizden önce başkası  başvurmamışsa üzerinize alabilirsiniz. Fakat satın alınmışsa; ya alan kişi ile iletişime geçerek o kişiye yüksek olabilecek ücretler ödemek durumunda kalabilirsiniz veya farklı bir adres ismiyle yeni bir domain satın alabilirsiniz. Bu domainlerin bir başka özelliği de kayıt sırasında bir döküman istenmemesidir. Bu sebeple günlük yaşamda kullandığımız kelimelerden, şehir ve bölge isimlerine, sektörel kavramlardan, ünlülerin isimlerine kadar her şey alan adı olarak kaydedilebilir. Bu isimleri insanlar niye alıyor diye düşünüyorsanız; bütün bu domainler gelecekte lazım olur düşüncesi ile alınmaktadır. Yani gelecekte satışını yapmak üzere satın alınmaktadır. Uluslararası domainler uzantılarına göre de çeşitlenir; en çok tercih edilen uzantılar .com,.net, ve .org’dur.

2. Coğrafi veya yerli domainler:

Bu alan adları da uluslararası domainler gibi aynı şekilde uzantılara sahiptir. Aralarındaki farka bakacak olursak, bu alan adlarında doğrulandıkları ülkenin uzantısı domainin sonuna eklenir. Mesela domaini Türkiye’den kaydetmişseniz domainin sonuna Türkiye’nin web uzantısı .tr eklenir. Bu alan adlarının tescil işlemlerini Türkiye’de günümüzde ODTÜ yürütmektedir. Ek olarak Türkiye’de bir domainin en fazla kiralama süresi 5 senedir. Yerli domainlerde ise ilk başvuran alır kuralı geçersizdir. ODTÜ kendisine verilen yetki ile birlikte  tr, edu.tr, av.tr, dr.tr, bbs.tr, bel.tr, biz.tr, gov.tr, k12.tr,mil.tr, name.tr, net.tr, info.tr, nom.tr, org.tr, pol.tr, tel.tr, web.tr,com.tr ve gen.tr uzantılarında domainde sağlamaktadır.

Domainler kişisel veya ticari amaçlı websitelerinize erişecek kullanıcıların ulaşabilmesini sağlar.

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

•Domaininiz, sizin ya da firmanızın ismini yansıtacak niteliğe sahip olmalıdır.

•Arama motoru optimizasyonu (SEO) desteği sağlamak için, site içeriğiyle domain arasında alaka bulunmalıdır.

•Kısa ve akılda kalıcı olmalıdır.

•Alan adı uzantısı mümkünse yukarıda bahsettiğimiz popüler uzantılardan seçilmelidir.

•Kullanılmış domainin sizden önceki sahibinin kullanım amacı bilinmelidir.

•Domaini güvenilir bir siteden almanız gerekmektedir.

Domaininizi aldıktan sonra aldığınız süre boyunca kullanmaya başlayabilirsiniz. Kayıt süresi dolmadan yenilemeyi de unutmamalısınız.

There are 3 comments

  1. Ocak 15, 2019, 7:22 am
    1. Ocak 15, 2019, 7:22 am
      1. Ocak 15, 2019, 7:22 am