İşletmelerin Website Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
işletmeler için website tasarım

İşletmeniz için bir web sitesi mi istiyorsunuz? Muhtemelen şirketiniz için verebileceğiniz en iyi kararlardan biridir. Dijital varlık bugün tüm işletmeler için çok önemli hale geldi. Zorlu zamanlarda, insanlar Coronavirus pandemisi sırasında evlerde kilitlendiğinde ve tüm dünya hızla yeni dijital ekonomiye girerken, güzel ve fonksiyonel bir web sitesi sahibi olmak, neredeyse zorunlu bir ihtiyaç haline geldi.

Bu makalede, küçük işletme sahiplerinin bir web sitesinin gelir getiren bir makine gibi çalışmasını sağlamak için bilinmesi gereken temel maddeleri paylaşmak istiyoruz.

Kim Olduğunuzu ve Ne Yaptığınızı Açıkça Tanımlayın

Aslında, bu öneri türleri ve ölçekleri ne olursa olsun tüm işletmeler için geçerlidir. Ana sayfanızda kim olduğunuzu tanıtmak işiniz için kritik öneme sahiptir. Şirketler ve sağladıkları hizmetler hakkında net bir açıklaması olmayan web sitelerinin sayısı sizi şaşırtabilir. Dönüşümleriniz bu hatadan önemli ölçüde etkilenebilir.

Genellikle, harika bir web sitesi bir ana sayfada şirket hakkında kısa ve önemli bilgiler sağlamalıdır. Markanızın geçmişi, ekibi, süreçleri ve hizmetleri hakkında uzun bir açıklama yapmaya gerek yoktur. Tüm bunlar “Hakkımızda” ve “Hizmetlerimiz” sayfalarında açıklanabilir. Ana sayfanızdaki içerik, marka adınızı, logonuzu, şirket olarak tanımınızı ve değerleriniz ve misyonunuz hakkında birkaç kelimeyi içermelidir.

Potansiyel müşterilerinizin doğru web sitesine girdiklerini görmelerini sağlayın ve Google, Yahoo, Bing veya diğer herhangi bir arama motoruna belirli bir arama sorgusu girerek size ulaşmalarını kolaylaştırın.

Basit ve Mantıklı Bir Web Adresi Kullanın

Bir alan adı seçerken, olabildiğince basit olması gerektiğini unutmayın ve marka adınızı ekleyin. Hatırlaması ve yazması kolay olmalıdır. Bir Web adresine girdiklerinde insanlar bu uzantıyı yazacak şekilde koşullandırılmış olduğu için .com alan adını kullanmanızı öneririz. SEO’nuza zarar vermemek veya kullanıcıları karıştırmamak için sayı kullanmamaya çalışın.

Basit ve Sezgisel Bir Web Sitesi Gezinmesi Sağlayın

Güzel web tasarımı iyidir, ancak aynı zamanda işlevsel olmalıdır. Herhangi bir kullanıcının kafa karışıklığını önlemek için açık ve basit bir gezinme oluşturmaya özellikle dikkat etmeniz önerilir. Önemli web sayfalarına bağlantılar, web sitesinin üstbilgisinde ve altbilgisinde önemli açıklamalar bulunmalıdır.

Web ziyaretçilerinin web sayfalarının başlıklarını okuyarak amaçladıklarını bulmalarını sağlamak için gezinme menüsündeki açılır menüleri de kullanabilirsiniz.

İnsanların Sizi Bulması için Kolay İletişim Bilgileri Sağlayın

Bir web sitesinin alakasız yerlerinde iletişim bilgilerinizi bulundurarak müşterilerinizi kaybetmeyin. Ana sayfanızın sağ üst kısmında kullanıcılar için kolayca erişilebilir bir iletişim butonu sağlayın. Ayrıca, iletişim bilgilerinin footer bölümüne yerleştirilmesi de önerilir.

Kullanıcılar beklediğiniz kadar sabırlı olmayabilir. Birkaç dakika içinde iletişim bilgilerinizi sitenizde bulamazlarsa, büyük olasılıkla rakibinizin web sitesine geçme olasılığı yüksektir. Bu nedenle, iletişim bilgilerinizin iyi görünür ve kolay bulunabileceğinden emin olmalısınız.

Müşteri Referansları Ekleyin

Gelecekteki müşterilerinizin çoğu, önceki müşterilerinize güvenen müşterilerdir. İnternette bir ürün veya hizmet ararken, insanlar her zaman yorumları ve müşteri geri bildirimlerini kontrol eder. Bu yüzden onları sitenize koymak çok önemlidir.

Müşteri referansları eklerseniz dönüşümlerinizin nasıl arttığını görünce şaşıracaksınız. Referanslar şirketinize yeni bir ışık tutuyor ve piyasadaki en iyi ürün veya hizmet sağlayıcısı olmanızı sağlıyorlar. Çevrimiçi marka imajınız için mükemmel yoldur. Ayrıca, müşteri yorumları markanız hakkında daha önce sitenize yazmadığınız olumlu şeylerden bahsedebilir.

Harekete Geçirici Mesaj Kullanın

Müşterilerinizin sitenizde gerçekleştirmeleri beklenen işlemleri açıkça anlamalarını sağlamak için ilgi çekici ve belirgin harekete geçirici mesajlar oluşturun. Muhtemelen ücretsiz danışma için uzmanınızı aramasını veya bülteninize kaydolmasını, form bırakmasını istiyor musunuz? Web ziyaretçilerinden harekete geçirici mesaj ifadelerinizde bunu yapmasını isteyin.

SEO ile İlgili Temelleri Uygulayın

Sitenizde temel SEO ayarlarını uygun şekilde yapabilmek için bir SEO uzmanına ihtiyacınız vardır. Bazı SEO temellerini tanımanız ve sitenizi başlatmadan önce bunları uygulamanız gerekir.

Web sitenizin arama motorları tarafından görülebildiğinden emin olun. Web sitesi içeriğinizde doğru anahtar kelimeleri kullanmak, çok sayıda bağlantı koymak, sayfa başlıklarınızı ve URL’lerinizi doğru bir şekilde adlandırmak ve resim ve videoların etkileşim gücünü kullanmak gerekir.

Yeni ve Benzersiz İçerik Yayınlayın

Kitleniz, daha önce hiçbir yerde karşılaşılmayan yeni ve orijinal içeriği sever. Google da bunu ister. Bu nedenle, ilginç ve benzersiz içeriğe sahip web sayfaları Google’da çok iyi sıradadır. Ana sayfanızı, hizmetlerle, harekete geçirici mesajlar ve anahtar kelimelerle doyurulmuş ilgi çekici içeriklerle doldurun. Kullanıcının markanıza olan ilgisini uyandırmayı sıra dışı ve göz alıcı hale getirmeye çalışın.

Ayrıca, ürün veya hizmetlerinizle ilgili konularda makaleler yazabilir, markanızla alakalı anahtar kelimeler ekleyebilir ve bu içeriği web sitesi blogunuzda yayınlayabilirsiniz. Arama motoru sıralamalarında web sitenizi yükseltmenize yardımcı olacaktır.

Güvenli Barındırma Hizmeti Kullanma

Web sitenizin, içeriğinize ve satışlarınıza tehdit oluşturmadan sorunsuz ve sürekli çalışmasına yardımcı olacak güvenli ve güvenilir bir sunucu hizmeti sağlayıcısına sahip olması önemlidir. Ne yazık ki, siber saldırılar bugünün çevrimiçi dünyasında yaygın bir şey haline geldi. Web sitesi bilgilerinizin ele geçirilmesi, müşterilerinizin sitenize girdiğinde görebileceği en kötü imajdır. Bu nedenle, sitenizi korumak için güvenilir bir barındırma şirketi bulmak çok önemlidir.

Web Tasarımında Markanızın Benzersiz Stilini Ortaya Çıkarın

Web sitenizin kullanıcı arayüzü tasarımı pastanın çileği gibi olmalıdır. Tatlı, güzel, mütevazi olmalı ve marka stilinizi korumalıdır. Bu, şirketinizin kişiliğini ve dijital alanda benzersiz karakterini gösteren ilk şeydir. Gelecekteki siteniz için mükemmel bir kullanıcı arayüzü tasarımı oluşturmanıza yardımcı olabilecek deneyimli web tasarımcılarından oluşan bir ekiple çalışmanız önerilir. Bu markanın çevrimiçi olarak profesyonel ve daha yetkin görünmesini sağlayacaktır.

Sonuç olarak;

Bir işletme web sitesinin nasıl görüneceğiyle ilgili bu bilgileri sunmaktan mutluluk duyuyoruz ve dürüstçe size yardımcı olacağını umuyoruz. Zaten bu konuda size danışmak ve küçük işletmeniz için sağlam bir web sitesi geliştirmek için uzmanlar arıyorsanız, yeni işbirliklerine açığız. İşletmenizin ihtiyaçlarını ve uzmanlığımızın dijital çağda şirketinizi nasıl büyütmenize nasıl yardımcı olabileceğini beraber konuşalım!